8 pułk przeciwlotniczy

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
03 października 2018
Przekazanie dowodzenia w PKW EUFOR
25 września 2018r. w bazie BUTMIR w Sarajewie odbyła się ceremonia przekazania dowodzenia Polskim Kontyngentem Wojskowym w operacji wojskowej Unii Europejskiej ALTHEA w Bośni i Hercegowinie.


Dowódca XV zmiany PKW EUFOR ppłk Tomasz Adamczyk, w obecności przedstawiciela Dowódcy Operacyjnego RSZ płk Mariusza Maruta, przekazał dowodzenie dowódcy XVI zmiany PKW EUFOR ppłk Jarosławowi Bondalskiemu. Symboliczne przekazanie obowiązków odbyło się poprzez przekazanie sztandaru PKW EUFOR po czym nastąpiło podpisanie protokołów zdania i objęcia obowiązków na stanowisku dowódcy kontyngentu.

W uroczystości udział wzięli dostojni goście: ambasador RP w BiH - Pan Jarosław Lindenberg, Szef Sztabu EUFOR gen. bryg. Gabor Horvath oraz starsi oficerowie narodowi kontyngentów państw biorących udział w operacji Unii Europejskiej ALTHEA w Bośni i Hercegowinie, m.in. z USA, Austrii, Węgier, Finlandii, Czech, Irlandii, Słowacji, Słowenii, Bułgarii, Wielkiej Brytanii i Chile.

Podpułkownik Tomasz Adamczyk podziękował przełożonym i koalicjantom za doskonałą współpracę i wsparcie w trakcie służby, podwładnym zaś, za ogromny wysiłek i zaangażowanie przez cały okres trwania misji. Nowemu dowódcy PKW życzył żołnierskiego szczęścia wyrażając jednocześnie przekonanie, że żołnierze XVI zmiany PKW EUFOR będą nadal godnie reprezentować nasz kraj i Siły Zbrojne RP na Bałkanach.

Obejmujący obowiązki − dowódca XVI zmiany PKW ppłk Jarosław Bondalski w przemówieniu nawiązał do 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj, wskazując to wydarzenie jako inspirację do pełnienia służby na najwyższym poziomie.  Zapewnił także o gotowości kontyngentu do realizacji zadań mandatowych z determinacją i zaangażowaniem. Na koniec żołnierzom opuszczającym rejon misji życzył pomyślności w życiu osobistym, szczęścia w gronie rodzinnym i sukcesów w dalszej służbie wojskowej.

Swoje przemówienie okolicznościowe wygłosił także ambasador RP w Sarajewie dziękując żołnierzom XV zm. PKW EUFOR za współpracę przez ostatnie 6 miesięcy i należyte reprezentowanie Rzeczypospolitej Polskiej na arenie międzynarodowej życząc żołnierzom nowej zmiany bezpiecznej służby na Bałkanach, zapewniając gotowość Ambasady RP do współpracy i wszelkiej pomocy.

Po odczytaniu rozkazu, ustępujący dowódca wręczył odznaczenia i wyróżnienia żołnierzom i pracownikom RON XV zmiany PKW EUFOR, a także części gości uczestniczącym w ceremonii.

Dwa dni później żołnierze XV zmiany PKW EUFOR wylecieli do Polski na pokładzie wojskowego samolotu C-130 Hercules. Na lotnisku w Sarajewie pożegnał ich Dowódca XVI zmiany ppłk Jarosław Bondalski wraz z delegacją kontyngentu.

XVI zmianę PKW EUFOR wystawił 8. Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy.

Dołączona galeria zdjęć: Przekazanie dowodzenia w PKW EUFOR
generuj pdf
Kontakt

8 pułk przeciwlotniczy
4-go marca 5
75-901 Koszalin
tel. 261456260
fax. 261456545
jw1223koszalin@ron.mil.pl